לכבוד טו באב – חג האהבה שיחול ביום שבת 19.08.2024

לכבוד טו באב – חג האהבה שיחול ביום שבת 19.08.2024

אנו ב"איתנית" הכינונו מספר מארזי מתנה לאהובים שלכם!

לכבוד טו באב – חג האהבה שיחול ביום שבת 19.08.2024

ב"איתנית" הכינונו מספר מארזי מתנה לאהובים שלכם!

זוג כריות אהבה או כרית תמיכה ארוכה בשתי מידות לבחירה כולל ציפית נשלפת לכביסה.


אמר רבן שמעון בן גמליאל:
לא היו ימים טובים לישראל
כחמישה עשר באב וביום הכיפורים,
שבהן בני ירושלים יוצאים בכלי לבן שאולים,
שלא לבייש את מי שאין לו  ,
...בנות ירושלים יוצאות וחולות בגרמים.
ומה היו אומרות?
שא עיניך בחור וראה,
מה את בורר לך.
אל תיתן עיניך בנוי,
תן עיניך במשפחה
"שקר רחל והבל היופי,
אישה יראת ה' היא תתהלל" (משלי לא, א)
מהיא אהבה?
מחקר פסיכולוגי בחמישים השנים האחרונות חקר את ההבדלים בין לחבב מישהו, לאהוב מישהו ולהיות "מאוהב".
האהבה מתוארת ככזו שיש מחשבות חיוביות ורגשות כלפי מישהו ומוצאת את החברה של אותו אדם משתלמת. לעתים קרובות אנו חווים גם חום וקרבה כלפי האנשים שאנחנו אוהבים. במקרים מסוימים אנו בוחרים להיות אינטימיים רגשית עם האנשים האלה.
המוח שלנו מתנהג אחרת כשאנחנו מאוהבים במישהו לעומת כשאנחנו אוהבים מישהו.
כשאנחנו אוהבים מישהו אנו חווים את אותן מחשבות וחוויות חיוביות כמו כאשר אנו אוהבים אדם. אך אנו חווים גם תחושת אכפתיות ומחויבות עמוקה כלפי אותו אדם.
להיות "מאוהב" כולל את כל האמור לעיל אך כרוך גם בתחושות של עוררות ומשיכה מינית. עם זאת, מחקר על השקפות האהבה של אנשים עצמם מצביע על כך שלא כל האהבה זהה.
אהבה נלהבת לעומת נלווית
אהבה רומנטית מורכבת משני סוגים: אהבה נלהבת ונלווית, מערכות היחסים הרומנטיות ביותר, בין אם הן הטרוסקסואליות ובין אם הן מאותו מין , מערבות את שני החלקים הללו.
אהבה נלהבת היא מה שאנשים בדרך כלל קוראים "מאוהבים". זה כולל תחושות של תשוקה וגעגוע עז למישהו, עד כדי כך שהם עשויים לחשוב באובססיביות לרצות להיות בזרועותיהם.
מחקרים שונים מדווחים על כ- 20-40% מהזוגות חווים ירידה באהבה נלהבת במהלך מערכת יחסים.
החלק השני ידוע כאהבה נלווית. זה לא מורגש באותה עוצמה, אבל הוא מורכב ומחבר רגשות של אינטימיות רגשית ומחויבות עם זיקה עמוקה לבן הזוג הרומנטי.
איך האהבה משתנה עם הזמן?
מחקרים שבודקים שינויים באהבה רומנטית לאורך זמן מגלים בדרך כלל שלמרות שאהבה נלהבת מתחילה גבוה, היא יורדת במהלך מערכת יחסים.
יש לכך סיבות שונות.
כאשר השותפים לומדים יותר זה על זה והופכים בטוחים יותר בעתיד היחסים לטווח הארוך, מתפתחות שגרות. ההזדמנויות לחוות חידוש והתרגשות יכולות גם הן לרדת, כמו גם תדירות הפעילות המינית . זה יכול לגרום לאהבה נלהבת להתפוגג.
אף על פי שהירידה באהבה נלהבת לא חווה על ידי כל הזוגות, מחקרים שונים מדווחים על כ- 20-40% מהזוגות חווים את השפל הזה. מבין הזוגות שנשאו יותר מעשר שנים, ככל הנראה השפל התלול ביותר יתרחש במהלך העשור השני .
אירועי חיים ומעברים יכולים גם לגרום למאתגר לחוות תשוקה. לאנשים יש אחריות מתחרה שמשפיעים על האנרגיה שלהם ומגבילים את ההזדמנויות לטפח תשוקה. הורות היא דוגמה לכך.
לעומת זאת, אהבה נלווית בדרך כלל גוברת עם הזמן.
למרות שמחקרים מוצאים שמערכות היחסים הרומנטיות ביותר מורכבות מאהבה נלהבת ומלווה, העדר או הפחתה באהבה נלווית, יותר מאהבה נלהבת, יכולים להשפיע לרעה על אורך החיים של מערכת יחסים רומנטית.
 
אבל מה הטעם באהבה?
אהבה היא רגש שמחזיק אנשים קשורים ומחויבים זה לזה. מנקודת מבט של פסיכולוגיה אבולוציונית התפתחה אהבה כדי להשאיר את הורי הילדים ביחד מספיק זמן כדי לשרוד ולהגיע לבגרות מינית .
תקופת הילדות ארוכה הרבה יותר עבור בני אדם מאשר מינים אחרים. מכיוון שצאצאים סומכים על מבוגרים שנים רבות כדי לשרוד ולפתח את הכישורים והיכולות הדרושים לחיים מוצלחים, אהבה חשובה במיוחד לבני אדם.
ללא אהבה, קשה לראות כיצד המין האנושי יכול היה להתפתח .
גם בסיס ביולוגי
לא רק שיש בסיס אבולוציוני לאהבה, האהבה נעוצה בביולוגיה. מחקרים נוירופיזיולוגיים על אהבה רומנטית מראים שאנשים שנמצאים במצבי אהבה נלהבת חווים פעילות מוגברת באזורי מוח הקשורים לתגמול והנאה.
למעשה, אזורי המוח המופעלים זהים לאלה המופעלים על ידי קוקאין.
אזורים אלה משחררים כימיקלים כמו אוקסיטוצין, וזופרסין ודופמין, המייצרים תחושות של אושר ואופוריה הקשורים גם לעוררות מינית ולהתרגשות.
מעניין שאזורי מוח אלה אינם מופעלים כשחושבים על יחסים לא רומנטיים כמו חברים. ממצאים אלה מראים לנו כי חיבוב מישהו אינו זהה להיות מאוהב במישהו.
מה סגנון האהבה שלך?
מחקרים מצאו שלושה סגנונות אהבה עיקריים. טבעו לראשונה על ידי הפסיכולוג ג'ון לי , סגנונות האהבה הם ארוס, לודוס וסטרוגה. סגנונות אלה כוללים את אמונותיהם ועמדותיהם של אנשים לגבי אהבה ופועלים כמדריך כיצד לגשת ליחסים רומנטיים.
אֵרוֹס
סגנון אהבה זה מתייחס לאהבה ארוטית והוא מתמקד במשיכה פיזית ועיסוק במין, התפתחות מהירה של רגשות חזקים ונלהבים לאינטימיות אחרת ואינטנסיבית.
לודוס
סגנון זה כרוך בהתרחקות רגשית ולעיתים קרובות כרוך ב"לשחק משחקים". זה לא מפתיע שאנשים שתומכים בסגנון אהבה זה, אינם צפויים להתחייב, להרגיש בנוח לסיים מערכות יחסים ולעתים קרובות לפתוח בקשר חדש לפני שיסיימו את היחסים הנוכחיים.
סטורגה
סגנון זה נחשב לעיתים קרובות כצורה בוגרת יותר של אהבה. עדיפות לניהול מערכת יחסים עם אדם שיש לו תחומי עניין דומים, חיבה באה לידי ביטוי בגלוי ויש פחות דגש על האטרקטיביות הפיזית. אנשים בעלי אהבה גדולה אמונים על אחרים ואינם נזקקים או תלויים בזולת.
או שמא תערובת היא יותר הסגנון שלך?
אתה עשוי לראות את עצמך ביותר מאחד מהסגנונות האלה.
עדויות מצביעות על כך שאנשים מסוימים מחזיקים בתערובת של שלושת סגנונות האהבה העיקריים; את התערובות הללו תייגו לי כמניה, פרגמה ואגאפה.
אהבה "מאנית" כוללת רגשות עזים לבן הזוג וכן דאגה להתחייב לקשר. אהבה "פרגמטית" כרוכה בבחירת מערכות יחסים הגיוניות במציאת בן/בת זוג שיהפוך לבן/ בת זוג וחבר טוב. "אגפה" היא אהבה מקריבה את עצמה שמונעת על ידי תחושת חובה וחוסר אנוכיות.
 
למה אתה אוהב את הדרך שאתה אוהב?
לסגנון האהבה של האדם אין הרבה קשר לגנטיקה שלהם. במקום זאת, זה קשור להתפתחות האישיות ולחוויות היחסים של האדם בעבר.
מחקרים מסוימים מצאו אנשים שמאפיינים תכונות כהות, כמו נרקיסיזם, פסיכופתיה ומקיאווליזם, תומכים יותר בסגנון אהבת לודוס או פרגמה.
אנשים שיש להם סגנון התקשרות לא בטוח , הכרוך בצורך גבוה באימות ועיסוק בשותפים לזוגיות, תומכים יותר באהבת מאניה, ואילו מי שלא נוח להם מאינטימיות וקרבה לא תומך באהבה של ארוס.
לא משנה ההבדלים באופן חוויית האהבה, דבר אחד נותר משותף לכולם: אנו כבני אדם חיות חברתיות שיש להן קסם עמוק לכך.
x

#{title}

#{text}

#{price}